Nipsutera on natuke naljakas - Matle kirjastus

Nipsutera on natuke naljakas

Ilmumisaasta: 2009
Autor: Hilli Rand
Kunstnikud: Mari-Leen Üksküla ja Kalju Kivi
Formaat: 235 x 215, kõva köide, 80 lk

3,00

VIIMASED, KAANED VÄIKESE DEFEKTIGA

 

Tuule tänava lõpus asuvas helerohelises majas elab suur ja sõbralik pere. Selle pere kõige pisem on Nipsutera – särasilmne tüdrukutirts, kel on alati midagi huvitavat mõtteis ja teoksil. Ta on just selles eas, mil ümbritseva maailma tundma õppimine on üks põnev, keeruline ja üllatustega tegevus, kus kunagi ei tea täpselt ette, mis lõpuks välja tuleb. Ja küsimusi on alati rohkem kui vastuseid. Näiteks, kuhu sõita trammiga number pool seitse? Mis keeles rääkida kassidega? Kuidas hakata salahaldjaks? Kust leida udupoe aadress? Kas tüdrukutel sobib hakata vanaisaks? Ja ikka nõnda edasi…

Naljakad ja samas mõtlemapanevad lood annavad hästi edasi laste mõttemaailma.

Raamat on rohkelt illustreeritud värviliste fantaasiarikaste piltidega.

NIPSUTERA ON NATUKE NALJAKAS on teine juturaamat NIPSUTERA-sarjast.

Need on selle raamatu jutud ja pealkirjale klõpsates saab lugeda ka iga jutu algust:

LOOMAAED JA LEPATRIINUD
Tuule tänava lõpus asub kena heleroheline maja, kus elab üks suur ja sõbralik pere. Täna käis see pere loomaaias – ema, isa, Artus, Aet ja väike Aali, keda hüütakse Nipsuteraks. Ainult vanaema ja vanaisa ei käinud. Kuid nemad tunnevad suurt huvi, kuidas loomaaia elanikud elavad. “Mis seal loomaaias siis ka uut on, jutustage,” ütleb vanaisa.

TÕEPOOLEST MEELDEJÄÄV HOMMIKUSÖÖK
Nipsutera ärkab. Ta oskab väga hästi ise üles tõusta ja ise riidesse panna. Ka nukud ärkavad. Kuid nemad ei oska ise üles tõusta ja ise riidesse panna. Seepärast peab Nipsutera neid aitama. Nii, nüüd on kõik valmis! Nukutüdrukud Pultina, Trille ja Olanka ning nukupoiss Smik istuvad ümber nukulaua ja tahavad süüa. Aali asetab igaühe ette värvilise nukutassi.

REEDELAPSE KALENDER
Artus sirvib uut kalendrit. See on väga ilus kalender. Selles on pildid jõgedest ja järvedest, koskedest ja kaljudest, metsadest ja aasadest. “Nipsukas,” küsib ta, “kas sa tead, mis päev täna on?” “Täna on täitsa tore päev,” vastab talle Aali, kes püüab oma nukke Trillet ja Smiki tantsima õpetada. “Ega ma seda ei mõelnud,” ütleb Artus. “Kas sa tead, mis tänase päeva nimi on?” “Muidugi tean, ma pole mõni tita,” ütleb Aali. “Täna on ju pühapäev!”

KARUAUGUSTI TÄHTIS TÖÖ
Elutoa diivan on lai ja mugav. Selle ees seisab madal lauake. Vanaisa istub diivanile, paneb prillid ette ja hakkab ristsõnu lahendama. Lahendab kohe päris kaua aega. Aga siis ta väsib, võtab prillid eest ning asetab ristsõna ja pliiatsi lauale. Ristsõna jääb ilusasti paigale, kuid pliiats veereb maha. Vanaisa tõstab pliiatsi üles ja paneb selle uuesti laua peale. Kuid ennäe – pliiats veereb jälle laualt minema!

KASS, KES TAHTIS MIDAGI ÖELDA
Nipsutera kõnnib koos isa, õe ja vennaga mööda kodutänavat kodu poole. Vasemat kätt seisavad suurtes aedades väikesed nägusad majad ja paremat kätt laiub park. Kõik on nii haljas ja roheline. Kõrged puud sosistavad tuules. “Mida need puud mõtlevad?” küsib Nipsutera, kes vaatab vaheldumisi ikka paremale ja vasemale ja üles ja alla ning kükitab korraks mahagi, et üht aiaäärset rohututti uurida. “Eks neil ole vist oma puumõtted,” arvab isa.

OLGU, LÄHME POODIMA!
“Nipsutera, kas sa koos minuga poodi tahad tulla?” hõikab ema. “Ma ei tea,” hõikab Nipsutera oma toast vastu. “Mul on praegu tegemist. Küsi natukese aja pärast.” Nipsuteral on tõesti tegemist – nukk Pultina on laual pikali. Ning teised nukud ja kaisuloomad istuvad või seisavad kõik poolkaares tema ümber. Nipsutera pusib oma plastkääridega Pultina käe kallal.

KÕIGE LILLEM LILL
“Mul on täna väga tähtis kodune ülesanne,” teatab Aet ja on ise ka väga tähtis. “Ma pean homseks loodusõpetuse tunniks välja uurima, mis on meie kodus igaühe lemmiklill. Aga mitte niisama lill, vaid just aasa- või metsalill.” “See on tähtis ülesanne tõesti,” tähendab isa, kes on ise üks suur lillesõber. “Näete, mul on juba tabelgi selle jaoks tehtud,” näitab Aet teistele oma vihikut. “Nüüd hakkan ma ajakirjanikku mängima ja tulen igaühe käest küsima. Ja teie peate mulle ilusasti vastama.”

NALJAKA NUMBRIGA TRAMM
“Trmm, trmm, trmm,” hüüab Nipsutera ja jookseb oma toast trepile. Trepilt elutuppa. Elutoast kööki. Köögist esikusse. Esikust vannituppa. Ja niiviisi ikka edasi, kuni kogu maja kõik ruumid on läbi käidud. “Trmm, trmm, trmm,” teeb Nipsutera ja algab uus ring. Ikka oma toast trepile, trepilt elutuppa, elutoast kööki… Aga köögis istuvad vanaema ja vanaisa ning joovad kohvi.

NIPSUTERA LÄHEB LAIA MAAILMA
Täna on Nipsuteral üks tõeliselt tore ja põnev hommik. Artuse klass sõidab terveks päevaks loodusesse matkama. Kuna aga suures bussis on kohti üle, võib oma nooremaid õdesid-vendi kaasa võtta. Artus siis võtabki Aali. “Miks sa Aeta kaasa ei võta?” küsib vanaema. “Aet on ikkagi suurem ja mu süda oleks ka palju rahulikum!” “Mina ei lähe Artusega,” teatab Aet. “Mina sõidan järgmisel nädalal oma klassiga samuti matkama!”

VÄGA VÄSITAV KUNINGAMÄNG
“Mängime täna nii, et sina oled minu kuningas ja mina olen sinu kuningatütar,” ütleb Nipsutera isale. “Olen igati nõus,” noogutab isa. “Minu arvates on kuningas ülitore olla. Aga miks sul need sukkpüksid peas on?” “Kuidas sa siis aru ei saa?” imestab Aali. “Kuningatütardel on ju alati pikad juuksed, aga minul on kahjuks lühikesed. Nii on mul nagu kaks pikka patsi peas!”

NÖÖBIKARBI VALITSEJA
“Mina olen täna tähtis isik,” ütleb Nipsutera uhkelt. “Ma olen Nööbikarbi Valitseja! Vanaema lubas oma nööbikarbi mulle terveks õhtuks mängida.” Jajah, täna on siis tõepoolest üks väga eriline õhtu. Sest vanaema nööbikarp on üks väga eriline karp! Seal on nii-nii-nii palju nööpe. Ilmatu hulk. Neid on imetore sorteerida ja nendega on vahva mängida.

VANAISA ON VANAISA
Alati on tal seljas paks ja pehme ruuduline särk. Pikkade käiste ja suurte rinnataskutega. Mõnikord on see särk punase-mustaruuduline. Teinekord sinise-halliruuduline. Või hoopis valge-kollase-rohelise ruuduline. Või mingit muud värvi ruuduline. Nipsutera poeb vanaisa sülle, surub põse vastu pehmet riiet ja sosistab: “Kas tead, mina tahaksin ka kunagi vanaisaks hakata!” “Tõsi või?” imestab vanaisa. “Aga miks just vanaisaks? Kas sa ei tahaks pigem vanaemaks hakata, tüdrukutele sobiks see paremini?”

SÕBERTÄHED JA HELLITUSTÄHT
Nipsuteral on palju raamatuid. See on tore, sest talle meeldib raamatuid vaadata ja lugeda. Mis sest, et ta ei tunne veel hästi kõiki tähti. Raamatu lugemine tähendab Nipsuterale ju hoopis midagi muud kui teistele inimestele. “Kui kaks ühesugust tähte on kõrvuti, on nad sõbertähed,” ütleb ta. Ning otsib igalt leheküljelt usinalt sõbertähti. Just seda peabki Aali lugemiseks.

SALAHALDJAD
Nipsuteral on täna terve päev nii salapärane nägu. Seepärast Aet küsib: “Nipsik, kas sul on üks saladus?” “On jah, aga kust sa ära arvasid?” imestab Nipsutera. “Sest sul on selline suur saladusenägu peas,” vastab Aet. “Oi,” hüüatab Aali ja jookseb peegli ette vaatama, “mina küll ei näe!” “Ise ju saladusenägu ei näegi, ainult teised,” õpetab Aet. “Aga mis saladus see on?”

KEEGI SUUR KURI
Keegi tuli õuest tuppa. Aga kes? Teised ei tea tema nime, ainult Nipsutera teab. Ta ütleb, et Keegi nimi on Suur Kuri. “Pole see mingi Suur Kuri,” väidavad Aet ja Artus. “See on lihtsalt paha tuju või nägelemine või jonn või… tead ju ise.” Aga Nipsutera seda ei usu. Sest Suur Kuri on Suur Kuri, ütelgu teised, mida tahavad!

SAMETHÄÄL
“Nipsutera,” ütleb isa, “kui sa õigel ajal voodis oled, tulen ma sulle täna ise unejuttu lugema.” “Oh, kui tore!” hüüatab Aali ja ongi õigel ajal voodis. Isegi veidi varem. Ning karuAugust kui tähtis kaisuloom pikutab tema padjal. Kahekesi ootavad nad isa. “Meie tahame ka sinu voodis kuulata, kuidas isa unejuttu loeb,” nõuavad nukud Pultina, Olanka ja Trille.

KILLUMÄNG ON KADUNUD
“Kus mu uus killukas on?” küsib Nipsutera hommikul murelikult. “Mina küll ei tea, miks sa minu käest küsid?” imestab Artus. Tal on kiire, sest ta hakkab kooli minema. “Mina ka ei ole näinud,” teatab Aet. “Aga ma räägin sulle kogu aeg, et ära jäta oma asju vedelema!” Temal on samuti kiire, sest kooli ei tohi ju hiljaks jääda. Nüüd muutub Nipsutera rahutuks.

Meeldib? Jaga ka sõpradega

Sulle võib meeldida ka…